Kutna Hora

Kamenný dům

Kamenný dům je jednou z nejvzácnějších památek gotiky v Čechách. Nejen svým stářím, ale hlavně proto, že nese pečeť myšlení a života tehdejšího člověka. Svou výzdobou i dispozicí zároveň zosobňuje jednu zvláštnost místního lidu. Napětí mezi přízemními vlastnostmi, jako je okázalost a šplhounství, a vírou, která není jenom vnější slupkou, ale projevuje se docela v skrytu.

Dům původně patřil řeznické rodině Kroupových a stál na náměstí, kde se provozoval masný trh. Do téhle rodiny se přiženil jakýsi Martin a převzal příjmení svého zeťe. Pravděpodobně zbohatl podnikáním na dolech a ženitbou si ještě hodlal přilepšit. Snažil se držet vysoko a měl k tomu i nadání. Po 30 let zastával vysoké úřednické funkce a vedle toho stačil podnikat v několika oborech. Mezi obyčejnými lidmi ale zvláštní úcty nepožíval a on si jich podle všeho také nevážil. Jednou se mu povedlo i ukázkové freudovské přeřeknutí. Když se při hornických bouřích snažil uklidnit dav horníků, chvíli jim domlouval a chtěl to asi stvrdit slovy "však vám páni nic zlého nepřejí", jenomže se podřekl a pravil "však vám páni nic dobrého nepřejí", na což horníci smečovali "však my to, hrome, víme".

Martin Kroupa ovšem dál úspěšně postupoval v úřední hierarchii a v r. 1499 byl povýšen na šlechtice. Ke svému novému společenskému statutu si musel řádně vyzdobit i dům. Práce na vnější fasádě zadal kameníku Briccímu a ten ji pojal skoro pietně. Výzdoba se nijak neliší od chrámové. Na štítu nalezneme obraz prvotního hříchu a jeho vykoupení. Kroupa se tím vnějšně představil jako zbožný křesťan, ale rekonstrukce probíhala i uvnitř. V obytném patře domu měl kapli, skrytou před veřejností, kde se modlíval. Možná, že prosil o odpuštění hříchů a svědčí o tom i výzdoba štítu, ve kterém má ustřední postavení Madona jako přímluvkyně za hřešící. Záznamy se ovšem nedochovaly.

Domem pak prošlo několik majitelů a jeden z nich mu v roce 1839 ošklivě pocuchal fasádu. Jmenoval se Josef Krčan, nechal odstranit Madonu, několik znaků přesunul a místo nich nechal udělat nesmyslné dekorace. Budiž mu země lehká. Restaurátoři naštěstí uvedli stav do pořádku a dnes si můžete kamenný dům prohlédnout v původní podobě. Čeká vás expozice představující umělecká řemesla od poloviny 15. století až do 19. století a pohled do středověké kuchyně.

Info

Adresa:

Václavské nám. 183, 284 01 Kutná Hora
Tel.: 327 512 821

Otevřeno:

duben a říjen 9.00 – 17.00
květen, červen a září 9.00 – 18.00
červenec a srpen 10.00 – 18.00
listopad 10.00 – 16.00
pondělí – zavřeno

Vstupné:

Prohlídka I. okruh
Královské horní město-měšťanská kultura a život v 17.-19. století, včetně výstavy
dospělí 50,- (snížené 30,-)

Prohlídka II. okruh
Lapidárium
dospělí 40,- (snížené 20,-)

Prohlídka I. + II. okruh
dospělí 80,- (snížené 40,-)

Samostatný vstup na výstavu
dospělí 10,- (snížené 5,-)

Při předložení vstupenky zakoupené do expozic v objektu Hrádek obdržíte jednorázovou 25% slevu vstupného do Kamenného domu. Vstupenku lze použít v rámci jedné sezóny. 

Cizojazyčný výklad:

Prohlídka I. okruh
Královské horní město-měšťanská kultura a život v 17.-19. století, včetně výstavy
dospělí 60,- (snížené 40,-)

Prohlídka II. okruh
Lapidárium
dospělí 50,- (snížené 30,-)

Prohlídka I. + II. okruh
dospělí 90,- (snížené 50,-)


Penzion Sedlec
Cena od: 220 Kč os./noc
Hotel Kréta
Cena od: 500 Kč os./noc
Hotel Zlatá Stoupa
Cena od: 750 Kč os./noc
Hotel Opat
Cena od: 1800 Kč os./noc
Přidat hotel 
Copyright 2007 Online Travel Solution © Poděkování